yurtdışında eğitim
   

   

Üye Olun ve MED CAMPUS Üyelik avantajlarından yararlanın, forumlara katılın, erken başvuru hizmetinden yararlanın.        Bize Ulaşın: info@med-campus.com 

  Ana Menü
  Yurtdışı Eğitim
  Yurtdışı Üniversite
  Dil Okulları
  Yaz Okulları
  MBA
  Master & Doktora
  Yurtdışı Staj
  Work and Travel
  Sertifika
  Burslar
  Dil Okulları
  İletişim
  Hakkımızda
  Yararlı Bilgiler
  Ön Başvuru Formu
  Belgeler
  Vizeler
  YÖK Denkliği
  Askerlik Tecili
  İngiltere
  Avustralya

 

 

Sunduğumuz tüm İngilizce Dil Okulu eğitim seçenekleri British Council onaylı programlardır.

Yurtdışı Eğitimde YÖK Denkliği

MED CAMPUS Ana Sayfa

Üniversite Öğrenimlerini Yurtdışında Sürdürmek İsteyen Öğrencilerin Dikkatine;

 

Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların Türkiye`de geçerli olabilmesi için Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanarak denklik belgesi verilmesi gereklidir. Konuyla ilgili aşağıdaki hususlara dikkat edilmesinde büyük yarar vardır.

 

Bazı aracı kuruluşlar, basın ve yayın organlarına vermiş oldukları ilanlarda, reklamını yaptıkları üniversitelerin YÖK tarafından tanındığını da belirtmektedir. YÖK`ten onaylatmadan, bu bilginin doğruluğuna kesinlikle inanmayınız.

 

Akraba, tanıdık veya arkadaşlarınızdan daha önce yurtdışında okuyup, almış oldukları diplomalarının denkliği YÖK tarafından tanınmış olanlar olabilir. Ancak, sakın “ben de aynı yere gidersem alacağım diploma nasıl olsa tanınır” diye düşünmeyin. Çünkü yurtdışındaki üniversiteler YÖK tarafından sürekli olarak değerlendirilmekte ve bazıları tarafından verilen diploma ve dereceler tanınmamaktadır. Bu nedenle, yurtdışına gitmeye karar verdikten sonra mutlaka YÖK Denklik Bürosuna dilekçe ile başvurarak gideceğiniz üniversitenin ve programın tanınıp tanınmadığını öğreniniz.

 

Yükseköğrenimlerini yurtdışında yapmak isteyenlerin mutlaka o yıl ki ÖSS`ye girmiş olmaları ve ön lisans programları için ilgili alan türünde 105 ve  daha fazla, Lisans programları için ise ilgili alan türünde 120 ve daha fazla puan almış olmaları gerekmektedir. YÖK`e diplomalın denklik başvurusu sırasında, bu koşulların sağlandığına ilişkin belgelerin de gösterilmesi gerekmektedir. Bu koşulların sağlanması durumunda ise diploma denklik başvuruları kabul edilmemektedir.

 

Yükseköğrenimlerine yurtdışında başlayacak sizler için geçerli ÖSS puanı, eğitime başlayacağınız yılın ÖSS sonucudur. Bazı üniversiteler daha önceki yıllardaki ÖSS sonuçlarına göre de öğrenci alabileceklerini, bazıları ise bu bu yıl ÖSS`de 120`nin altında puan almış olsanız bile üniversiteye özel öğrenci statüsünde başlayabileceğinizi, önümüzdeki yıl ÖSS`de 120`nin üzerinde puan almanız durumunda alacağınız derslerin otomatik olarak transfer edilip yıl kaybınızın olmayacağı garantisi vermektedir. Böyle bir uygulamanın geçerli olduğuna kesinlikle inanmayınız.

 

Bazı kuruluşlar, yurtdışındaki üniversiteler ile anlaşma yaptıklarını, sizlerin bir süre Türkiye`de eğitim gördükten sonra burada aldığınız dersleri yurtdışındaki üniversitelere transfer ederek kısa bir sürede o üniversitenin diplomasını alabileceğiniz garantisi vermektedir. Türkiye`de kanunen  üniversite niteliği olmayan kuruluşlarda eğitime başlayarak Lisans diplomasını bu şekilde alanlara denklik belgesi verilmemektedir.

 

Devam zorunluluğu olamayan ve açık öğretim, uzaktan öğretim v.b. yapan yabancı üniversiteler tarafından verilen diplomalara YÖK tarafından denklik belgesi

 

 
  Üye Girişi

Kullanıcı Adı :

Şifre :

 Şifremi Hatırlat
 Üye Olmak İstiyorum
MED CAMPUS Forum

Tüm Konular

Yurtdışı Eğitim

Yurtdışı Üniversite

Dil Okulları

İngiltere'de MBA

Work and Travel

Yurtdışı Staj

Vize İşlemleri

Amerika'da Yaşam

İngiltere'de Çalışma 

 

 

ABD Yeşil Kart Piyangosuna Katılın.

Amerika'da Çalışma ve Oturma İzni Kazanın.

MED CAMPUS Hakkında | Affiliate Programı | Reklam | Bize Ulaşın
© 2004 MED CAMPUS Ltd. Tüm Hakları Saklıdır.           Kullanım Koşulları | Gizlilik Kuralları 

staj, yurtdışı staj, yurtdışında staj